Najlepšia práčka na trhu (test a recenzie 2017)

Najlepšia práčka na trhu (test a recenzie 2017)15 min read4.92/5 12 hlas[ov]

Viete si predstaviť chod vašej domácnosti bez spotrebiča, akým je práve automatická práčka?

Myslím, že odpoveď bude prevažne, nie.

Test práčok vám môže pomôcť nájsť odpovede.

Ako však vybrať tu najlepšiu práčku?

Za pomoci nášho prehľadu na trhu v oblasti práčok vám pomôžeme vybrať tú správnu. Najlepšie práčky nájdete práve v našej recenzii.

Trh s automatickými práčkami je riadne preplnený. Vaše rozhodovanie tak vôbec nie je ľahké a môže sa stať, že vás mnoho vecí zmiatne.

Najlepšia práčka na trhu je relatívny pojem, pretože každému vyhovuje niečo iné. Pri porovnávaní týchto “robotov” však sú veci, ktoré si treba všímať pozornejšie a práve tie môžu ukázať skutočnú kvalitu práčky.

Recenzie práčok vám môžu pomôcť s výberom a taktiež vám pomôžu porovnať dané produkty. Ak sa neviete poriadne rozhodnúť.

Poďme sa teda pozrieť na najkvalitnejšie práčky na trhu.

PráčkaEnergetická
trieda
Počet otáčokMaximálna
kapacita práčky
Electrolux EWS1277 víťaz testuA+++1 200 ot./min6 kg
Whirlpool AWO/C 6304 najlepší pomer cena/výkonA+++1 200 ot./min6 kg
AEG Lavamat 85470 SLA+++1 400 ot./min6,5 kg
LG F74A8QDSA+++1 400 ot./min7 kg
Bosch WVH30542EU
A1 500 ot./min7 kg
Samsung WW60J4210HWA+++1 200 ot./min6 kg

Najlepšia práčka v teste Electrolux EWS1277

Spredu plnená a voľne stojaca automatická práčka značky Electrolux energetickej triedy A+++ ju radí na trhu k úsporným a zároveň spoľahlivým práčkam.

Do práčky sa zmestí 6 kg bielizne a poskytne vám množstvo pracích programov medzi ktorými nechýba možnosť vybrania materiálu alebo taktiež záleží od typu oblečenia.

Electrolux EWS 1277

Výkonná a spoľahlivá
automatická práčka s dobrou cenou

LCD displej vám taktiež indikuje množstvo funkcií ako TimeManager, ktorý umožní nastavenie pracieho cyklu podľa vašich predstáv či systém OptiSense, ktorý šetrí vaše oblečenie.

Hlučnosť tohto modelu je niečo okolo 77 dB. Samozrejme nechýba možnosť funkcie odstreďovania.

Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Jej parametre uspokoja azda každú domácu gazdinku. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.

Plusy

 • energetická trieda A+++
 • primeraná cena
 • moderný dizajn

Mínusy

 • väčšia hlučnosť

Najlepšia práčka pomer cena/výkon Whirlpool AWO/C 6304

Spredu plnená práčka energetickej triedy A+++ a s kapacitou 6 kg vám ponúka najlepší možný výsledok a zároveň kvalitné prevedenie.

18 pracích programov, ktoré si nastavíte za pomoci inteligentného otočného ovládača a sledujete na LED displeji.

Funkcia odloženého štartu a funkcia šiesteho zmyslu zabezpečí po nastavení dokonalú čistotu a šetrnosť voči vašej bielizni.

Účinné odstreďovanie a možnosť nastavenia otáčok rovnako nechýba. Inteligentný systém indikuje taktiež netesnosti, upchaný filter alebo problém s pripojením vody. Hlučnosť je 46 dB.

Whirlpool týmto kúskom rozhodne nesklamal. Vysoká kvalita prania a nízka spotreba energie. Inteligentný displej a senzory zabezpečujú signalizáciu všetkých funkcií a chýb. Možnosť odloženia štartu a štandardné programy.

Whirpool AWO/C 6304

Najlepší pomer cena výkon

Plusy

 • jednoduché ovládanie
 • nízka cena
 • kvalitné pranie

Mínusy

 • absencia rýchleho prania

AEG Lavamat L85470SL automatická práčka

Nemecký koncern domácich spotrebičov z Nemecka značky AEG ponúka spredu plnenú automatickú práčku, do ktorej sa zmestí 6,5 kg bielizne aj vďaka XXL bubnu.

Práčka ponúka množstvo funkcií a programov, ktoré využijete pri bežnom praní. O kvalitu a bezpečnosť vášho oblečenia sa postará funkcia ProTex a široký bubon umožní bielizni sa hýbať, čím zabezpečí dokonalú kvalitu pri praní.

Hlučnosť 49dB zabezpečuje Silent system a OptiSense sa stará o úsporu energie. Energetická kategória A+++ je toho dôkazom.

Možnosť odloženého štartu a extra tichý a rýchly program je tiež príjemným bonusom. Všetky funkcie a možnosti nastavenia môžete sledovať za pomoci LCD displeja.

Samozrejmosťou je taktiež AquaControl, ktorý chráni práčku a vašu domácnosť pred pretečením vody. FuzzyLogic zase kontroluje stav náplne vašej práčky, aby nebola príliš preťažená, čo by spôsobilo neadekvátny výsledok prania.

Slušná a šetrná prevádzka a taktiež desiatky funkcií, ktoré vám umožňujú prať rýchlo, jednoducho a s požadovaným výsledkom. Kapacita 6,5 kg je taktiež priateľským ukazovateľom.

Plusy

 • energetická trieda A+++
 • veľmi nízka hlučnosť
 • kvalitné prevedenie
 • jednoduché ovládanie

Mínusy

 • väčší motor, vyššie otáčky
 • občasný pohyb

LG F74A8QDS automatická práčka

Automatická práčka značky LG energetickej triedy A++ s možnosťou naplnenia obsahu až 7 kg bielizne. LG ponúka množstvo moderných vychytávok ako napríklad Direct Drive Motor, čo znamená, že motor práčky, hnací remeň a remenica sú súčasťou jedného mechanizmu, ktorý poháňa samotný bubon.

Zaujímavosťou je i funkcia parného prania, ktorá za pomoci pary prenikne do bielizne a zabezpečí kvalitnejší výsledok pri praní.

LG F74A8QDS

Technologicky premakaná
práčka s parným praním

Nechýba ani funkcia odstreďovania či funkcie pre športové prádlo, tiché pranie alebo funkciu samotného čistenia bubna.

Absentujú síce niektoré bežné funkcie, no nahrádza ich systém SixMotion, ktorý zabezpečuje dokonalé a maximálne využitie otáčok motora.

Špecifická práčka s navyše funkciou parného prania je vítanou a taktiež funkcia SixMotion, ktorá zabezpečuje, že práčka perie šetrne a s maximálnym využitím výkonu. 7 kg kapacita bubnu je miernym nadštandardom.

Plusy

 • kapacita bubnu
 • nízka hlučnosť
 • inteligentné oznámenie
 • český jazyk
 • 10 ročná záruka na motor

Mínusy

 • zložitejšie nastavovanie odstreďovania
 • cena oproti konkurencii 

Bosch WVH 30542EU automatická práčka

Práčka značky BOSCH patrí medzi najpredávanejšie práčky na trhu.

Automatická práčka so sušičkou ponúka moderné prevedenie plnenie spredu a kvalitný výsledok prania i sušenia.

Energetická trieda kategórie A a hlučnosť 46 dB. Kombinácia práčky so sušičkou je skvelým spojením oboch zariadení. Pri praní je kapacita 7 kg bielizne a pri funkcii sušenie sa zmestia 4 kg vášho prádla.

Kvantum funkcií a pracích programov, ktoré táto práčka ponúka patria k vysokému štandardu medzi automatickými práčkami.

VarioPerfect zabezpečuje dokonalú úsporu a nastavenie času, aby vaše prádlo zostalo čisté. Možnosť nastavenia otáčok či odloženie štartu takisto nechýba.

Špeciálny program pre hodvábny materiál alebo funkcia SelfCleaning Condeser pre samočistenie bubna. Časovo nastaviteľný program prania i sušenia. Detská poistka proti náhodnému odomknutiu.

AquaStop systém pre prípadné škody spôsobené vodou s doživotnou zárukou.

Víťaz testu od značky BOSCH ponúka okrem kvalitného a šetrného prania i funkciu sušičky. Stabilná podstava a kvalitný materiál. Veľká kapacita na pranie a primeraná veľkosť bubna i na funkciu sušenia. Nízka hlučnosť a fantastický dizajn.

Plusy

 • 2 v 1 práčka a sušička
 • kapacita bubnu
 • množstvo funkcií
 • nízka hlučnosť
 • kvalitný materiál

Mínusy

 • vyššia cena
 • väčšia hmotnosť

Samsung WW60J4210HW automatická práčka

Automatická práčky od Samsungu s energetickou triedou A+++ zabezpečí dokonalú spotrebu a výborný výsledok prania. Hlučnosť 55 dB a bubon, ktorý pojme 8 kg bielizne.

Moderný dizajn a technológie vám umožňujú prostredníctvom mobilného telefónu vykonať SmartChcek kontrolu, ktorá vám ukáže optimálne nastavenie a odhalí prípadné problémy. Technológia Eco Drum Clean zasa zabezpečuje dokonale čistý bubon.

Samsung WW60J4210HW

Práčka s veľkým bubnom
a inteligentným ovládaním

Funkcie a programy pre jemné materiály sú súčasťou tejto spredu plnenej práčky. Práčka dokáže odstrániť odolné nečistoty aj pri nižších teplotách, čím šetrí spotrebu energie.

Odstreďovanie je samozrejmou výbavou podobne ako LED inteligentný displej a funkcia Last Memory, ktorý si pamätá aký prací program ste naposledy použili.

Automatická práčka od Samsungu s inteligentným ovládaním a veľkým, prehľadným LED displejom s vysokou kapacitou až 8 kg bielizne. Vysoká šetrnosť a príjemný dizajn s možnosťou online údržby cez telefón.

Plusy

 • inteligentné a jednoduché ovládanie
 • cena
 • nízka hlučnosť
 • nízka spotreba

Mínusy

 • hranatý dizajn

Ako vybrať najlepšiu práčku?

Ak sa neviete rozhodnúť alebo ani neviete odkiaľ začať test práčok je najlepšia možnosť ako si nájsť svojho favorita. Tu máte zopár ukazovateľov, ktoré si musíte uvedomiť predtým ako sa pustíte do nakupovania.

Objem prania

Ak ste rodinka v zložení 4 členov a periete pomerne pravidelne, povedzme 2-3x do týždňa, určite vám postačí práčka s kapacitou zhruba 6 až 7 kg. Väčší objem by už bol pomerne zbytočný a práčka by sa točila na prázdno.

Dôležitým ukazovateľom je preto veľkosť bubnu, ktorý určuje koľko bielizne sa do vášho domáceho pomocníka zmestí.

Myslite na priestor

Myslite na to, či je pre vás podstatné, aby bola vaša práčka plnená spredu alebo zhora. Pokiaľ je vaša kúpeľňa či práčovňa menších parametrov, odporúča sa kúpa práčky, ktorá má plniaci otvor zhora.

Vyhnete sa tak manévrovaniu v priestore a naopak ho ušetríte. Ak je vo vašich možnostiach a je to pre vás pohodlnejšie, práčka plnená spredu je o niečo bežnejším a modernejším variantom.

Práčka so sušičkou

Azda najväčšia dilema pri kúpe práčky. Kupovať práčku so sušičkou alebo to vyriešiť oddelenou kúpou.

Pravdou je, že sušička v práčke nikdy nebude plnohodnotná ako samotná sušička. Neznamená to, ale že by šlo o nezmysel. Ak však disponujete dostatočným priestorom vždy je lepšou možnosťou kúpiť práčku a sušičku oddelene.

Hlavným dôvodom je taktiež kapacita sušenia. Pokým v sušičke usušíte toľko bielizne koľko vyperiete, práčka so sušičkou dokáže usušiť iba polovicu.

Funkcie práčok

Test práčok vám jednoznačne odpovie, čo ktorá práčka má a čo robí dobre či zle. Pranie už dávno nie je to jediné. Práčky v dnešnej dobe majú špeciálne programy a funkcie na pranie každého druhu bielizne.

Ak si teda potrpíte na skutočne kvalitné či oddelené pranie, mali by ste uvažovať aj o tejto vlastnosti.

Práve vo výbere vám môže pomôcť test práčok, ktorý vám ukáže ako aj podľa týchto parametrov, vybrať tú najkvalitnejšiu a najlepšiu práčku na trhu.

Nami odporúčané online obchodyZobraziť všetky dostupné práčky
andreashop
tpd
hejsk

Hľadáte spotrebiče?
Vybrali sme pre vás tie najlepšie za rok 2017